Bu içerik tarafından oluşturulmuştur.

Evdeki Saat Grubu ile Röportaj!

Bir kaç gün önce şans eseri dinlediğim bir müziğin yaratıcısı olan Evdeki Saat grubuyla kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Henüz popüler kültürün balyozunu sırtında hissetmeyen müzik grubu hakkında size biraz ön bilgi verelim;

Eren Alıcı ve Sunguralp Esat tarafından 2014 yılında kurulan gruba sonradan katılan iki isim oldu. Bu isimler ise; Efe akgün ve Mert Emre Yıldız... Evdeki Saat; alternatif müzik yapan ve bu çizgide ilerlemek isteyen bir grup. Biz de sizin gibi; “Bu kadar bilgi mi olurmuş!” deyip merak ettiğimiz konuları Evdeki Saat’e sorduk…

EVDEKİ SAAT İLE RÖPORTAJ

İlk olarak ne zaman bir araya geldiniz? Tanışmanızın sebebi “müzik” yapmak mıydı yoksa belli bir geçmişiniz var mıydı? Tanışıklığınız varsa; “hadi müzik yapalım!” fikri nasıl gelişti?

Birbirimizi ilkokulda tanıdık. Tanışmamızın sebebi müzik yapmak değildi. Sadece okul arkadaşıydık. Üniversitede ev arkadaşı olunca nasıl olduğunu anlamadığımız bi şekilde grup kuruldu, orayı kaçırmışız.

Hakkınızda detaylı bilgi bulamamam nedeniyle; bugüne kadar yaptığınız çalışmalar hakkında bizi bilgilendirmenizi isteyeceğiz. Single, müzik, klip ve albümler…

Aslında belli bir albümümüz yok, sadece sarkıları toplu halde yayınladık ve bu albüm olarak algılandı. Klipleri ise kendi imkanlarımız ile çekiyoruz ama profesyonel bi klip koşturmuyoruz, telefon kamerası bize yetiyor, şarkı kayıtlarını ise evde alıyoruz.

Düzenli olarak sahne aldığınız bir yer var mı? Verdiğiniz ilk konserden sonra neler düşündünüz?

Düzenli olarak sahne almıyoruz, sahne gelirse gidiyoruz. İlk konserden sonra evde söylediğimiz şarkıların başkaları tarafından söylenmesi bize bu işin insanlarla beraber olduğunu ve biraz evden çıkmamız gerektiğini düşündürdü.

Alternatif müzik yapan ve severek takip ettiğiniz sanatçılar ile favori şarkılarınız neler? Genel müzik anlayışınızı etkileyen, müziğinizin bugünkü kıvama gelmesini tetikleyen bir isim veya şarkı var mı?

Türk alternatif gruplarını takip ediyoruz, aralarında çok sevdiğimiz gruplar da var. Aynı gelenekte olduğumuz bağımsız müzik gruplarını elimizden geldiğince dinlemeye çalışıyoruz. Sadece Türk alternatifi de değil; dinlediğimiz bütün müziklerden ve sanatçılardan elbette ki bir parça etkileniyoruz. Sadece dönemimiz değil, geçmiş dönemler de buna dahil.

Yaptığınız müziğin başka gruplara ait olduğu sanılıyor mu? Ben sizi ilk dinlediğimde; şuan aktif olan bir grup solistinin geçmişinde kalan eski bir müziği sanmıştım. Eğer bu tip olaylarla karşılaşıyorsanız; bu durumlarda tepkiniz ne oluyor?

Karşılaşıyoruz. Mutlaka etkilenme oluyor fakat yaptığımız bütün müziklerin sadece o kategoride değerlendirilmesi canımızı sıkmıyor değil. Elbette ki etkilenmeler olacaktır ve bu doğaldır; fakat müzik üreten herkesin farklı bir kumaşı vardır diye düşünüyoruz.

Müzik kariyerinizde hedefleriniz neler? Kült olarak kalkmak mı istersiniz yoksa herkesin bildiği bir müzik grubu mu?

Bunun kararınızı biz veremeyiz, fakat büyük hedeflerimiz yok, biz kendi içimizdeki samimiyeti bozmayacak bir ortam oluşturalım bize yeter.

Kimsiniz siz?

Kendimizden bahsetmeyelim kendi yolumuza yol arkadaşı arayan dostlarız, grup sayesinde de böyle arkadaşlıklar karşımıza çıkıyor ve bu işin bizi en çok mutlu eden tarafı da bu, gruba yeni katılan arkadaşlarımız Efe Akgün ve Mert Emre Yıldız da buna dahil.

Yeni albüm çalışmalarınız var mı? Varsa hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Albüm için henüz erken. Konserlerle, provalarla beraber yaptığımız müziği geliştirmek istiyoruz ve yaptığımız albümden grup olarak da haz almak istiyoruz ki bunun dinleyeni de etkileyeceğini düşünüyoruz, bu yüzden üretmeye devam etmek istiyoruz.

En sevdiğiniz şarkınız hangisi?

Hepsi annemiz babamız gibi.

Tipsy Channel okurlarına ve müzikseverlere söylemek istedikleriniz…

Öncelikle teşekkür ederiz; endüstrileşmiş, kirletilmiş sanattan ve yüksek egolardan mümkün olduğunca uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

Kendilerine samimi cevapları için teşekkür ediyoruz. Bu güzel insaların güzel bir şarkısıyla devam edelim güne…

Bugüne kadar internette paylaştıkları tüm şarkılar;

Evdeki Saat – Eski ve Tozlar İçinde

Evdeki Saat – Mümkünse  Uzaya Çıkmayalım

Evdeki Saat – Otobüsler

Evdeki Saat – Kaptan Nerdeyim?

Evdeki Saat – Deli miyim?

Evdeki Saat – Mutfaklarda Gencebay Dinlerken

Evdeki Saat – Gölgeler

Evdeki Saat – Boğazkesen Yokuşunda

Evdeki Saat – Kelebek

Evdeki Saat – Kırk Yedi

Evdeki Saat – Turgut Uyar (Sonsuz ve Öbürü)

Evdeki Saat – Karaköy Sokakları

Evdeki Saat – Hayyam

Evdeki Saat – Biraz Olsun

Evdeki Saat grubunu aşağıdaki bağlantılardan takip edebilirsiniz.

http://www.facebook.com/evdekisaat
http://www.twitter.com/evdekisaatband
https://soundcloud.com/eren-al-c


FACEBOOK YORUMLARI


Tipsy Channel kullanıcıları ne diyor?

Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için. oturum aç manız gereklidir.

Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için oturum açmanız gerekmektedir.