Bu içerik tarafından oluşturulmuştur.

Değişimin Habercisi: Mutsuzluk

Mutsuzum (NOKTA)

Etrafımda kendimi kıyasladığım ve kıyaslayabileceğim bilumum farklı insanın istekleri, sorunları, deneyimleri ve hissettiklerine bakıyorum ama sıkıntıyı bunlarda bulamıyorum. Çünkü zaten kim başkalarına kıyasla mutlu ya da mutsuzsa bilin ki orada bir ilüzyon vardır. Ben en azından bu ilüzyona sahip değilim. İlüzyonumu kendim üzerinden kurguluyorum. Dolayısıyla:

Gayet net bir şekilde mutsuzum.

Bu mutsuzluk kimileri için “rahat batması”, kimileri için “anlamsız” kimileri için “buhran”lı bir dönem ya da “uzamış bir ergenlik”, “kimlik bunalımı”, “sosyal uyumsuzluk”, “geleceğe ilişkin kaygılar” vb. açıklayıcı kriter altında toparlanabileceği gibi; duruma yönelik dışarıdan bir müdahalenin kişinin (bkz: ben) kendisini bu müdahaleye teslim etmesini gerektirdiği için fazlasıyla anlamsız kalabilmektedir.
Özetle: Evet rahat batıyor ama sonuçta mutsuzum’dan öteye gitmek için çabalamak gerekmektedir.

Ama asıl vurgulamak istediğim sadece kendim değil. Size mutsuzluğu övmeyi planlıyorum, başarabilirsem biraz daha mutlu olacağıma inanıyorum bu sayede.

Misal, mutsuzluk sizin kendinize verdiğiniz bir sinyaldir aslında. Bir uyuşmazlık olduğunu gösterir. Bir şeylerin planladığınızdan/beklediğinizden farklı olduğunun habercisidir. Bunun olumlu ya da olumsuz olduğuna bakmaz, sadece mutsuz olursunuz başlangıçta. Yerinizi beğenmezsiniz, kedi köpekseniz gider işersiniz, bazen bağırır, bazen içinize kapanırsınız, duruma göre kaçınma ya da kaçma davranışı gösterirsiniz. Anime karakteriyseniz yapacağınızın haddi hesabı yoktur, bunu bir güç kaynağı olarak kullanmaya bile başlayabilirsiniz.

Ama mutsuzluk bir sinyaldir onu anlamaya çalışmak gerekmektedir. Kendinizin ya da bir başkasının öncelikle nelerden mutsuz olduğunu anlamak ardından buna uygun stratejiler oluşturmaya çalışmak her zaman için tercih edilen bir adımdır. Ama hemen çözüm beklemeyin, anlık çözümler muhtemelen sonrasında daha büyük mutsuzluklara yol açacaklardır. Öncelikle anlamaya çalışın, yaşayın o duyguyla, mutsuzluğunuzdan keyif alın. Unutmayın ki mutsuzluk verilen bir tepki olarak bir miktar da seçim içermektedir. Neyi ne zaman nerede seçtiğinizi ya da hangi seçimlere izin vermiş olduğunuzu unutmayın ve kendinizi kabullenin.

Mutsuzluk bir itkidir ve sizi bilinmeze fırlatabilir özellikle bir hedefiniz (sizi cezbeden mutlu olacağınıza inandığınız) bir şey yoksa. Unutmayın ki hedefi olmayan gemi açık denizde kaybolur. Ama bir cezb unsuru varsa bir ok gibi de fırlayabilirsiniz unutmayın.

Mutsuzluk günümüzde büyük bir kesim için üzeri örtülmüş bir kavramdır. Kimse kabul etmek istemez, “buna da şükür” kavramı vardır ya da direkt olarak başkasının da hayatını mahfetme isteğiyle ortaya çıkar. İnsanlar birbirlerine hayatı zindan ederler. Halbuki mutsuzluk bireysel yaşanabilir o sizindir ve yalnızca size ait olarak kalacak nadir kavramlardan biridir. Kimse de buna kolay kolay kalkışmaz zaten. Tartışmalı da olsa ilgili kişi ve olaylar için bknz:

Hristiyanlar için İsa
Cehennemi satın aldığı için Marthin Luther King
Şiirinden ötürü Aziz Nesin
What Dreams May Come’daki Chris Nielsen (Robin Williams)
Tartışmalı Bonus: Herşeye karşı olduğundan ötürü Çarşı

Mutsuzluk sizi farklı insanlarla bir araya getirebilir bir nokia ya da vodka kadar olmasa da aynı siyasi grupları sevmeyen bir sürü insanla ortak paydada bulşabilirsiniz mesela. Bunu değerlendirmek lazım. Mutsuzluğun itkisini uygun hedeflere verebilirseniz patlayan konfetiler yerine füzeler elde edebilirsiniz (Çağrışımı yakalayanlara 5 puan).

Ama hepsinden öte mutsuzluk bir değişimin, bir dönüşümün habercisidir ve bu engellenemez çünkü cezb edici mekanizmadan daha temeldir. Cezb etkeni uzaktayken mutsuzluk sizledir tam ensenizdedir, kimi zaman yatağınızda kimi zaman rüyanızdadır. Onu kabul edin çünkü gölgenizden korkarak yaşamanın ötesinde çok farklı bir dünya var.

Mutsuzluğunuzu değiştirmek kolay olmayabilir ama onu kabullenmek elinizdedir. Ayrıca unutmayın ki değişim er ya da geç sizi bulacaktır.

Kıyaslamaları bırakıp ayaklarınız yere basınca göreceksiniz ki koşmaya çoktan başlamışsınız.


FACEBOOK YORUMLARI


Tipsy Channel kullanıcıları ne diyor?

Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için. oturum aç manız gereklidir.


 • Mutsuzluğu her gün üzerinde uyuduğumuz yataklara benzetirim esasında ben.

  Ne alaka lan?! Deme.

  Kaldırım arasından patlayıp merakla sokağı inceleyen papatyayla göz göze geldiğinde kim mutlu olmaz ki? Veya avare avare dolanırken yerde para bulan hangi kaybeden kendini günün şanslı kaybedeni ilan etmez? Peki kim hayvanları, yağmuru, denizi veya gökyüzünü seyredururken kısa bir an bile mutlu olmaz ki? Bana soracak olursanız; kimse bu anların tamamında mutsuz kalamaz. Bir kaç saniye bile olsa kişi mutsuzluğunu kısa süreliğine rafa kaldırır. Tıpkı hepimizin her gün yaptığı gibi.

  Velhasıl; mutsuzluk yatak (uyku yeri) gibidir. Güne ne kadar dinç başlarsak başlayaĺım; yakın zamanda uyumak için yatağa geri döneriz… Yaşanan mutluluk ne kadar büyük olursa olsun…

  Uğur Çiftci 2 sene önce


  • Mutsuzluk bir yatak olsa,
   Sığınırım uykusuz gecelere
   Otobüs koltuğuna mesela
   Kafamda camın titreşimi
   Bir yol var kesin önümde
   Beni alıp götürür bilirim
   Mutlu olmak için
   Eminim
   Kaldırımları
   Kırar
   Gökyüzünde eserim

   Cansın Arıkoç 2 sene önce


 • yeterince çalışmıyor olabilir misiniz? insan bi boş durmamaya, çalışmaya alıştı mı bütün can sıkıntısı, mutsuzluğu da gidiyor…

  Hayrettin 2 sene önce


  • Can sıkıntısı ve mutsuzluk fazlasıyla farklı kavramlar ama yorumunuz için teşekkürler 🙂

   Cansın Arıkoç 2 sene önce


Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için oturum açmanız gerekmektedir.