Bu içerik tarafından oluşturulmuştur.

Couch nedir? Couchrail ve Couchluk nedir?

Couch terimi ingilizce bir kelimedir. Couch kelimesinin Türkçe'de karşılığı ise kanepedir. Bu yazımızda İnterRail Türkiye grubuna bağlı olarak kurulan CouchRail grubu ve couchluk hakkında bilgi vereceğiz. Eğer gezmeyi seviyor ama masraftan kaçındığınız için evinizde pinekliyorsanız kesinlikle bu makaleyi sonuna kadar okumalısınız. 

couchluk nedir?

CouchRail'den önce bu yardımlaşma ağının yayılmasına ön ayak olan kuruluşları sayacak olacak olursak; Hospitality Club ve Couch Surfing'i sayabiliriz.

Almanya'da kurulan Hospitality Club; gezginlerin birbirlerine kapılarını açmasının harika bir şey olacağını düşünmüş. Böylece, bir gezgin için dünyanın herhangi bir noktasında ücretsiz konaklama imkanı yaratan bir oluşum olmuş. Şöyle de düşünebilirsiniz; evde pinekleyen ama Hospitality Club üyesi olan birisi, kendine yakın yerleri gezmekte olan gezgin kişiyi evinde misafir ederek; gezgin kişiyi sokakta kalmaktan veya otel gibi kurumlara para harcamaktan kurtarabilir. Başka bir deyişle; Hospitality Club gezgin ve yardımseverler arasında bir kontak oluşturmuştur.

Bilirsiniz ki; her orjinal proje mutlaka klonlanır. Hospitality Club'ın yarattığı bu fikri benimseyen bir başka bir site ise; Couch Surfing'tir. 

CouchSurfing nedir?

Couch Surfing'te aynı sistemle çalışmasına rağmen Hospitality Club'tan çok daha fazla bilinir ve popüler olmuş bir sitedir. Eğer dünyayı gezmek veya evinizde yabancı insanları ağırlamak gibi bir düşünceniz varsa; mutlaka bu sitelere üye olmalısınız. Hayatımın en iyi rakı muhabbetini Ankara'da ben ve arkadaşımı evinde misafir eden (bkz: couchluk) bir çiftle yaptım. 

Peki bu sistem ne kadar güvenilir?

Sitelerde referans sistemi var. Daha önce etkileşimde bulunan kişiler birbirleri hakkında olumlu ya da olumsuz referans yazısı yazıyor. Bunun dışında kişilerin sosyal medya profillerini inceleyerekte güven sağlayabilirsiniz. Tabii ki hiç bir şey gibi bu sistem de %100 güvenli değildir. 

CouchRail'e gelecek olursak; CouchRail, İnterrail Türkiye'ye bağlı bir facebook grubudur. Diğer oluşumların aksine bir internet sitesi olmayan CouchRail'i diğer sitelerden ayıran başka bir fark ise grubun dilinin Türkçe ve üyelerinin büyük kısmının Türkiye vatandaşı olmasıdır. Malum; insanın vatanı gibisi yok! 

Couch, evinde başka birisini misafir eden kişiye denir. Yani Couchluk diye bir kelime yok esasında. Bir anlam var. 

http://www.hospitalityclub.org/ 

http://www.couchsurfing.com/

 

 


FACEBOOK YORUMLARI


Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için oturum açmanız gerekmektedir.