Bu içerik tarafından oluşturulmuştur.

Açık Seçik Aşk Bandosu Röportajı!

Geçtiğimiz bir kaç gün boyunca duraklarda, parklarda, toplu taşıma araçlarında hatta müptezeli olduğum koltuğuma oturup defalarca müziklerinizi dinledim. Bununla da yetinmeyip hakkınızda biraz da araştırma yaptım… 2015’in son ayında solistiniz Barış’ın katıldığı, Bayülgen’in “Talk Radio” programında söylediğine göre; Popon Hep Pipimde Dursun’u youtube kanalınıza yükleyeli tam olarak 1 yıl 8 ay olmuş; yani şu aralar yıldönümünüzü kutluyor olabilirsiniz. Buna istinaden pek çok zaman dilimini daha birlikte geçirmenizi ve bunu yaparken nice güzellikler üretmeye devam etmenizi umduğumu söylerek başlamak istedim.

açıkseçikaşk

Tipsy Channel: Açık Seçik Aşk Bandosunu oluşturan kişilerin kim olduğunu değil de; Açık Seçik Aşk Bandosu’nun kim olduğunu merak ediyoruz… Bando’yu tanımlar mısınız?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Bandoyu oluşturan isim Barış Yerli’dir fakat bando; bandoda emeği geçen ve bando dinlemeyi seven herkesdir.

Tipsy Channel: Bando bir içki masasının eseri mi? (Güzel söyledik hee; çalışalım bunun üzerinde!) Bu güzel grubun kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Açık Seçik Aşk Bandosu: İlk şarkı olan “Popon Hep Pipimde Dursun” 2 yıl evvel bir sabah uyanma vaktinde ortaya çıktı. Şarkıda da anlatıldığı üzere güzel bir uyku sonrasında ve hemen o gün kaydı bitti.

Tipsy Channel: Müziklerinize kulak verecek olursak oldukça kalabalık görünüyorsunuz. Şimdiye kadar kalabalık olmanın Açık Seçik Aşk Bandosu’na ne tür etkileri oldu? (stüdyo, sahne vb.)

Açık Seçik Aşk Bandosu: Bando hiç bir zaman kalabalık olmadı. Besteleyen, söyleyen ve enstrümanları çalıp kaydeden kişi benim. ( yani Barış Yerli) Fakat yetişemeyeceğim ustalıkta bazı performanslar düzenlediğimde yahut çalamayacağım türden enstrümanlar için partisyonlar yazdığımda elbette kayıtlarıma destek olan müzisyen dostlarım oldu.

Tipsy Channel: Bando neden müzik yapıyor? Hedefleriniz?!

Açık Seçik Aşk Bandosu: Her müzisyenin içinde taşıdığı temel his gibi bandonun da içinde taşıdığı his müziğin yaşamın ta kendisi olmasıyla alakalı. Doğada, fizikte, matematikte… baktığınız her şeyde müzik bulabilirsiniz. Haliyle naçizane hedef nefes alıp verebildiğimiz sürece müzik üretmeye devam etmek.

Tipsy Channel: Açık Seçik Aşk Bandosu’nun ütopyası nedir?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Bilime, sanata önem veren felsefe okuyup anlayabilen insanların kurduğu bir hükümetle yönetilmek. Bu zaten ütopyasını kurduğumuz diğer pek çok sıkıntıyı zamanla çözecektir. Zira ütopya Yunanca kökeninde yok olmayan, yok olmayacak toprak anlamından gelir ki bu da ancak aklı başında insanlar tarafından mümkün kılınabilir.

popon-hep-pipimde-dursun

Tipsy Channel: Geçtiğimiz günlerde çıktığınız Ankara sahnesinden sonra konser orucunuzun bozulduğunu söyleyebilir miyiz? Okurlarımız ve meraklılarınız konserlerinizi nereden takip edilebilir?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Facebook beğen sayfamız, twitter hesabımız ve instagram hesabımız üzerinden tüm etkinliklerimizi takip edebilir, herhangi bir konuda bize ulaşabilirler. Orucu bozduk; Nisan ayında İstanbul ve Bursa, Mayıs ayında Ankara ve Eskişehir netleşen konserlerimiz. Olursa Nisan ayında bir de İzmir’e yetişebilmek isteklerimizin arasında.

Tipsy Channel: Gruba adını veren, size müzik yaptıran bu aleni aşkın ne durumda olduğunu da haylice merak ediyoruz!?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Gayet iyi durumda

Tipsy Channel: Şarkıların kronolojik sırayla dinlenmesi halinde aklımızda bir senaryonun canlanacağını biliyoruz. Bando’nun bu özelliğine dayanarak grubun birden fazla ilişki üzerine yazması ve söylemesinin mümkün olup olmadığını merak ettik.

Açık Seçik Aşk Bandosu:  Bando elbette ki tek bir ilişkinin hikayesini anlatıyor ama ilişki yaşayan insanlar birbirleriyle ya da kendi kendilerine yalnızca ilişkilerini konuşmaz, yalnızca ilişkilerini sorgulamaz. Haliyle bando da doğayı, hayatı, evreni ve insanı içine alan her konuda müzik üretebilir. Özellikle sosyal sorunlarla ilgili yahut kişisel bir keyif olan Türk Tangolarıyla ilgili paylaşımlarımız da olacaktır.

Tipsy Channel: Açık Seçik Aşk Bandosu’nun bugüne kadar yaptığı tüm single, ep veya albümleri kronolojik sırayla listeler misiniz?

Açık Seçik Aşk Bandosu:acik-secik-ask-bandosu

Tipsy Channel: Yakın zamanda yayımlayacağınız yeni single, cover, ep veya albüm çalışmanız var mı?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Henüz bir albüm yok. Bir Önceki soruda bahsi geçen şarkı listesi; sırası ile youtube’ta yayınladığımız şarkılardır. Bu aralar bir albüm düşüncesi var ve albümde youtube’ta var olan bazı şarkıların yanı sıra yeni şarkılar da olacak.

Tipsy Channel: Düzenli olarak sahne aldığınız bir yer var mı?

Açık Seçik Aşk Bandosu: Yaşam telaşı buna pek müsade etmez maalesef.

Tipsy Channel: Tipsy Channel okurlarına ve müzikseverlere söylemek istedikleriniz…

Açık Seçik Aşk Bandosu: Kavga için değil barış için bahaneler üretsinler, başkalarında kusur aramak için değil kendilerini geliştirmek için zaman geçirsinler. Zamanı iyi geçirmek ve sevdikleriyle birlikte geçirmek için çaba göstersinler. Çok soru sorsunlar, çok film izlesinler ve çok müzik dinlesinler. Arta kalan zamanda bir de sevişirlerse oh ne ala!


FACEBOOK YORUMLARI


Tipsy Channel kullanıcıları ne diyor?

Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için. oturum aç manız gereklidir.


 • cok basarili ve acik secik ask bandosu hakkinda merak ettiklerimi cevaplayan bir ropartaj olmus.

  selim 3 sene önce


 • Sonunda tanıdık vokali (Barış Yerli) yalnız tip olarak hiç beklediğim gibi biri çıkmadı daha erkek kısa saç kirli sakal siyah kıllı orta kilo agızda sigara bi tip beklıyordum… öyle işte 😀 Bu arada harika müzik zekası var güle oynaya 15 kişiye saldırtacak şarkılar bekliyoruz Barış Hocam umarım anltabilmişimdir duyguyu 😀

  fenasi kerim 3 sene önce


  • Bunun için müziğe pek ihtiyacın yok aslında. Üçüncü günün şafağında mahallenin köşesine gel. Yanında yirmi lira, bir adet soda ve nescafe ucu bir arada olsun.

   Dün sanayii basmışlar 3 sene önce


Tipsy Channel üzerinden yorum yapmak için oturum açmanız gerekmektedir.